BIP - Biuletyn Informacji Publicznej
  Instrukcja Szukaj    
Wybory Samorządowe 2010
Ilość odsłon: 8707

Wybory samorządowe 2010
Wybory do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Wybory do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

17 września 2010 r. Prezes Rady Ministrów - Donald Tusk wydał rozporządzenie w sprawie zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, Rady m.st. Warszawy i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, które zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw 20 września 2010 r. Nr 171, poz. 1151. Głosowanie odbędzie się 21 listopada 2010 r. w godzinach 8.00 - 22.00. Dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych, określa kalendarz wyborczy.
Tryb i zasady organizacji wyborów określają ustawy:
1. z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw,
2.z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza, prezydenta miasta.

Wybory są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Wyborca może głosować osobiście lub przez pełnomocnika.

Czynne prawo wyborczego:
1.Prawo wybierania do danej rady ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze działania tej rady.
2.Prawo wybierania wójta w danej gminie ma każdy, kto posiada prawo wybierania do danej rady tej gminy.

Nie mają prawa wybierania osoby:

1)pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym;
2)pozbawione praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu;
3)ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądowym.

Prawo wybierania do danej rady ma również obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze działania tej rady.

Bierne prawo wyborcze:

1) przysługuje osobie mającej prawo wybierania do danej rady,
2)ma każdy obywatel polski posiadający prawo wybieralności do rady gminy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat, z tym, że kandydat nie musi stale zamieszkiwać na obszarze gminy,w której kandyduje.

Nie mają prawa wybieralności osoby:

1)karane za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego;
2)wobec których wydano prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne w sprawie popełnienia przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego;
3)wobec których wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności.


Prawa wybieralności nie ma obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, pozbawiony prawa wybieralności w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem.

Można kandydować tylko do jednego z organów. Można być radnym tylko jednej z rad. Natomiast kandydat na burmistrza nie może kandydować na burmistrza w innej gminie.

Wybory przeprowadzają:

1)terytorialne (wojewódzkie, powiatowe i gminne) komisje wyborcze,
2)obwodowe komisje wyborcze.

Powołanie obwodowej komisji wyborczej:

Obwodową komisję wyborczą powołuje, najpóźniej w 14 dniu przed dniem wyborów, gminna komisja wyborcza spośród wyborców zgłoszonych przez pełnomocników. Kandydatów na członków obwodowej komisji wyborczej mogą zgłaszać wyłącznie pełnomocnicy komitetów wyborczych, które mają zarejestrowaną listę kandydatów w okręgu wyborczym, dla której właściwa jest dana obwodowa komisja wyborcza. W skład komisji mogą wchodzić tylko wyborcy stale zamieszkali na obszarze działania danej rady. Osoby wchodzące w skład komisji wyborczych tracą członkostwo w komisji z dniem podpisania zgody na kandydowanie na radnego lub burmistrza. Z tym dniem tracą również członkostwo w komisji osoby będące w stosunku do osób, które wyraziły zgodę na kandydowanie: zstępnymi, wstępnymi, małżonkami, rodzeństwem, małżonkami zstępnych lub przysposobionych.

Wyborca posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie organu rentowego bez względu na datę jego wydania, równoznaczne na mocy przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, może udzielić "pełnomocnictwa do głosowania".


Wybory samorządowe więcej informacji na stronie:

www.pkw.gov.pl




© 2003 Internet-Info